Türk ve Azerbaycan Edebiyatında Sevgi Şiirleri

Türk ve Azerbaycan Edebiyatında Sevgi Şiirleri %10 indirimli Abdullah Türk ve Azerbaycan Edebiyatında Sevgi Şiirleri %10 indirimli Abdullah
   

Liste Fiyatı : 25,00 TL

Havale/EFT ile 23,75 TL

Stokta var

Adet
 

Türkiye ile Azerbaycan; Türk Milleti'nin kurduğu iki ayrı  devlettir.  Şair Bahtiyar Vahapzade’nin dediği gibi “Bir ananın iki oğlu” dur,  kardeştirler. Bu, çok veciz olarak “iki devlet bir millet” şeklinde dile getirilmiştir.

 

Kelimenin tam ve  gerçek anlamında kardeş olan bu iki halk,  uzun süre iki ayrı siyasi sistem ve iki büyük ideolojik blokta  karşı karşıya yeraldıkları için,  birbirlerinden habersiz kalmışlardır. Bu yüzden.  konunun ilgilileri dışında, birbirlerinin edebiyatı, şiiri, sanatı hakkında çok şey bildikleri  söylenemez. Türkiye’de  bir üniversite bahçesinde olsa bile, beş Azeri şair adı sayacak ve  ezbere iki Azeri şiiri okuyacak bir öğrenciye rastlamanın imkânı yoktur. Aynı şekilde Azerbaycan’da da beş Türk şairinin adını sayabilecek veya iki Türk şiirini okuyabilecek bir üniversite öğrencisine rastlamak mümkün olmadı.

 

En  azından şiir alanındaki boşluğun doldurulmasında  ilk adım olması için  Şair,  Yazar, Düşünür Nezmiye Hicran hanımla güçlerimizi birleştirip  iki edebiyatın en güzel şiirlerini derleyerek “Sevgi Şiirleri Antolojisi”ni hazırladık.  Türkçe şiirlerin karşısına Azerbaycan Türkçesine uyarlanmış şekillerini koyduk. Aynı şekilde, Azerbaycan edebiyatından seçtiğimiz şiirlerin karşısına da Türkiye Türkçesine  aktarımlarını verdik.  Şiveden şiveye şiirleri aktarırken mümkün olduğu kadar şiirin fikrine, duygusuna, ahengine sadık kaldık.

Seçtiğimiz şiirlerin  büyük ölçüde yaygın bilinen ve sevilen  şiirler olmasına, şiir sanatı açısından seviyesinin yüksek olmasına  dikkat ettik.

 

Kardeşlik tabii ki güzeldir ancak,  sevgiye dayanan kardeşlik daha da güzeldir. İstedik ki şiiri çok seven, hafızasında onlarca şiir bulunduran Azerbaycanlı kardeşlerimiz Türk şiirinden de örnekler okusun, ezberlersin, yürek sözlerini dile getirirken sohbetini  Türk şiiri ile süslesin.  İstedik ki Türkiyeli kardeşlerimiz de Azerbaycan edebiyatından  şiirler okusun, sevdiklerini ezberlesin, sohbetlerine başka bir lezzet katsın.

 

           Abdullah Tüylü                       Nezmiye Hicran

Stok Kodu
978-605-82128-2-4
Boyut
12x19,5
Sayfa Sayısı
316
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
Haziran 2018
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
Enzo
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat